Mobile menu

Листування.

Понеділок, 23 квітня 2018 00:00 Written by

 

 

 

 

Відповідь: 

ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ № 104 ІМЕНІ О.ОЛЬЖИЧА ОБОЛОНСЬКОГО РАЙОНУ М. КИЄВА

04075  м. Київ в. Лісна 28       тел. 401-81-48  тел/факс 401-93-65  e-mail:Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

 

 

__20.04.2018__                                                                              № _37__

 

Лисань С.С.

04075 м. Київ, вул. Н-Прибоя,18

директора школи №104 імені О.Ольжича

Ніцу Ю.Г.

 

         Шановні учасники освітнього процесу, які звернулись із Запитом на інформацію (далі Запит) від 17.04.2018р. (вх. №25 від 17.04.2018р.). Враховуючи ваше обурення стосовно неповних відповідей та, в окремих випадках, відсутності відповідей на поставлені запитання у Колективному зверненні, зареєстрованому 01.03.2018р. за №16, надаю відповідь, дотримуючись послідовності питань у Запиті.

 1. «… Яку Ви поставите оцінку?»

Якщо оцінювання стосується арифметичних дій або виявлення помилок у змісті відповіді на поставлене запитання, то оцінка буде середнього рівня.

Якщо ж відповідь стосується питання в цілому, то тут оцінювання може бути різним, в залежності від того як написана відповідь, хто і як сприйняв надану інформацію. Вважаю, що основне контекстуальне питання Колективного звернення було таким: «Переглянути існуючу практику організації прибирання і чергування учнями школи». На мій погляд, відповідь була узагальненою, на погляд інших, неповна й частково відсутня.

 1. «Повідомити, чим саме визначається (документ – підставу, Порядок, наказ чи інш. документ) обов’язок учнів чергувати та прибирати у приміщенні школи…»

Підставою для чергування учнів по школі є Правила внутрішнього трудового розпорядку сзш №104 ім.О.Ольжича м. Києва, затверджені рішенням зборів трудового колективу 25.12.2009р. (протокол №2). «ІХ. Обов`язки учнів. Пункт. 9.17 «Сумлінно чергувати в класі, а учні 5-11 класів додатково по школі, згідно затвердженого графіка».

Зміст чергування по школі включав такі позиції: підтримка чистоти й порядку на визначених класних керівником постах, попередження порушень правил поведінки учнів, допомога у своєчасному накриванні столів перед сніданками та обідами в їдальні для учнів початкової школи, збір оперативної інформації про відсутніх у школі учнів. Заходів реагування (покарання) за незадовільне чергування в школі передбачено не було. Проте оцінювання (за 5-бальною системою) здійснювалось, його результати зараховувались в залік загальношкільних змагань «Кубок школи».

 1. «Вивчити ситуацію, що склалась по чергуванням та прибиранням учнями школи… надати оцінку існуючій практиці».

Аналізуючи питання чергування учнів у кабінетах та по школі виявлено низку нагальних проблем, що потребують вирішення, а саме:

 • організація чергування учнів у кабінетах у позаурочний час ускладнюється зайнятістю дітей у гуртках, секціях тощо. Це часто призводить до неякісного прибирання або взагалі його унеможливлює, або вимушено залучається до прибирання одна й та сама група учнів;
 • чергові по школі учні обмежуються лише присутністю на зазначеному посту, не намагаючись вплинути на забезпечення чистоти й порядку на довіреній ділянці (виключення складають окремі учні 5-7 класів);
 • чергові по школі учні, особливо старшокласники, байдуже відносяться до доручень, пов’язаних із попередженням порушень правил поведінки учнів. Лише окремі школярі 5-7 класів намагаються забезпечити належну поведінку дітей на перервах у коридорах, але їхні зусилля марні коли мова йде про старших за віком порушників дисципліни;
 • залучення чергових учнів на допомогу щодо своєчасного накривання сніданків і обідів у їдальні за рахунок частини уроку. Це неправильне, але вимушене рішення. З`ясовано, щоб одночасно забезпечити половину учнів початкової школи сніданками необхідно витратити 20 хвилин активної роботи всіх працівників харчоблоку, їдальні та чергових учнів;
 • залучення за рахунок першого (в окремих випадках, частково, другого) уроку окремих учнів чергового класу до збору оперативної інформації про відсутніх школярів.
 1. «Поставити питання, щодо доцільності продовження практики чергувань та прибирань учнями школи на розгляд учасників освітнього процесу школи…»

Шляхом проведення усного опитування, бесід із учнями, вчителями, батьками щодо доцільності продовження такої практики організації чергування та прибирання учнями школи з’ясовано, що переважна більшість опитаних висловились проти існуючого підходу до чергувань та прибирань учнями школи.

На нараді педагогічних працівників мною було оголошено рішення про скасування чергування учнів на коридорах і на сходинах з лютого 2018 р. У березні 2018 р. на засіданні методичного об`єднання класних керівників 5-11 класів я повідомив учителів про те, що з 01.09.2018 р. прибирання всіх кабінетів будуть здійснювати прибиральники службових приміщень. Щодо чергування учнів у їдальні, воно буде скасовано як тільки школа придбає додатковий візок для посуду та оформиться ще один працівник для роботи в обідній залі (крайній термін 01.09.2018р.).

Повторно зазначу, що чергування класів по школі залишається, але у зміненому форматі, а саме: відповідно до затвердженого графіку учням чергового класу пропонується провести інформаційно-пізнавально-розважальний загальношкільний захід під час перерв у будь-якому місці й на будь-яку тематику, що оцінюється як бонусний бал у залік загальношкільних змагань «Кубок школи».

 1. «У разі прийняття рішення, учасниками освітнього процесу школи, щодо залишення чергувань та прибирань учнями школи,- визначити порядок таких заходів… де крім прав, обов’язків, механізмів покарання, обов’язково зазначити можливість альтернативи чергуванням та прибиранням…»

Рішення директора школи про скасування прибирання приміщень і чергування учнів у їдальні з 01.09.2018р., а також про зміну формату чергового класу доведено до педагогічного колективу, учнівського самоврядування та оприлюднене у цій відповіді на Запит.

Щодо механізмів покарання. Відповідно до вищезазначених Правил внутрішнього трудового розпорядку сзш №104 ім.О.Ольжича м. Києва у пункті 9.19 зазначено: «За порушення громадського порядку в школі, в громадських місцях, а також Правил внутрішнього трудового розпорядку учень за рішенням педради, шкільної ради профілактики асоціальної та девіантної поведінки може бути покараний:

 • винесення догани;
 • винесення догани із записом до особової справи учня;
 • взяття на внутрішкільний облік».

Додатково повідомляю, що учнівське самоврядування школи має право застосувати дисциплінарне стягнення до учнів, які систематично порушують поведінку, керуючись розробленим у нашому закладі «Дисциплінарним кодексом школи» (розміщений на сайті школи).

 1. «А в інших місцях скасовано чи продовжується чергування? І зокрема в їдальні?»

Відповідь надано вище.

 1. «Чергування як такі існуватимуть далі чи ні? Якщо продовжуються чергування, то за якими правилами і на якій підставі?»

Вважаю відмову від чергування класів по школі недалекоглядним кроком, що може негативно вплинути на формування в учнів почуття відповідальності за доручені справи, виховання шанобливого ставлення до праці інших людей, розвиток суспільнозначущих якостей майбутніх громадян України тощо.

Запропонований новий формат чергування класів по школі має експериментальний характер. У травні 2018р. серед учасників освітнього процесу відбудеться обговорення щодо форми і змісту чергування класів по школі у 2018-2019 навчальному році, що не виключає прийняття рішення про ліквідацію самого поняття «черговий по школі клас».

 1. «Чи будуть продовжувати примушувати дітей прибирати чи ні?...»

Як свідчать реалії сьогодення педагогічні працівники не можуть  примусити дітей до виконання будь-якого виду діяльності, якщо на це є категорична відмова учнів. Єдиним інструментом у цьому питанні є переконання.

Якщо мова йде  про прибирання чергових учнів у кабінеті у позаурочний час, а також чергового класу під час перерв на коридорах і сходинах, то відповідь – ні.

 1. «Чому не оприлюднені на сайті школи вакансії прибиральниць, якщо вони є?»

З 17.04.2018р. на головній сторінці сайту школи оприлюднені всі вакансії. Дякуємо за рекомендацію і сподіваємось, що це буде ефективно.

 1. «Яка кількість прибиральниць зараз працює у школі за штатним розписом?»

Станом на 20.04.2018р. у школі працює 31 прибиральниця.

 1. «Чому досі функціональні обов’язки прибиральниць не визначено?...»

Пояснюю. Функціональні обов’язки прибиральниць службових приміщень давно визначені Правилами внутрішнього трудового розпорядку. Проте окремі ділянки роботи прибиральниць потребують уточнення відповідно до зміни характеру праці. Наприклад, у штатному розписі немає посади «працівник зимового саду», тому цю роботу виконує прибиральниця службових приміщень з виконанням обов’язків працівника зимового саду.

Зважаючи на те, що у їдальню необхідно залучити додаткову штатну одиницю «працівник обідньої зали», якої в штатному розписі немає, необхідно зробити уточнення обов’язків прибиральниці службових приміщень з виконанням обов’язків працівника обідньої зали.

 

Відповідь на Запит (у тому числі й самий Запит) буде розміщено на сайті школи в розділі «Прозорість» - «Листування».

З повагою

 

 

Директор                                                            Ю.Ніцу